^Back To Top
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

.


.
phone: +48 694 438 909
alpejskiegoncze@gmail.com

Alpejskie gończe krótkonożne

z Psiarni Wojskiego

Hodowla alpejskich gończych krótkonożnych

825251
Dzisiaj
Wczoraj
Miesiąc
Wszystkich
66
1614
5223
825251
Server Time: 2022-05-26 14:46:00

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

21-12-2007

W najnowszym numerze czasopisma "Psy myśliwskie" ukazał się artykuł pt. "Alpejskie z Psiarni Wojskiego", w którym dzielimy się spostrzeżeniami i doświadczeniami dot. hodowanej przez nas rasy. Zapraszamy do lektury.


20-12-2007

Poprzedniej nocy ustrzeliłem przy nęcisku dzika. Niestety kula zmieniła w tuszy kierunek i trafiła również drugiego dzika - jak się później okazało, strzaskała mu bieg. Widząc w blasku księżyca uchodzącego i utykającego dzika, postanowiłem nie czekać do rana i od razu próbować poszukiwań. Tym razem skorzystałem z pomocy ANEŻKI. Suka doszła postrzałka w gęstym młodniku sosnowym. Dzik regularnie szarżował na psa, ciągle się przemieszczał. ANEŻKA jednak nie odpuszczała, głosiła i trzymała się blisko zwierza. Moje próby dojścia do strzału spełzły jednak na niczym. Dla wsparcia ANEŻKI puściłem również BŁYSKA. Pod presją dwóch nacierających psów, ranny dzik częciej stanowił i po blisko godzinnej "akcji" udało mi się skrócić jego cierpienia. W ostatniej szarży nacierał na mnie...

Bilans nocnego polowania był ostatecznie korzystny - na rozkładzie 2 dziki i świetna lekcja dla psów. Straty - zgubiona w młodniku ulubiona czapka i zapalenie ucha (mojego, było prawie -10°C).

08-12-2007

W dniach 1-2 grudnia br w miesjcowości Hlboke na Słowacji odbywał się Miedzynarodowy Konkurs Gończych Alpejskich. Polskę reprezentowała drużyna: Michał Piątyszek z psem ATOS Bursztynowy Klejnot, Zenon Dembek, Edward Hałdysz i Jacek Kulpiński. W konkursie uczestniczyło 12 psów z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii i Polski. Konkurs miał ciekawą formułę bo oceniano pracę psów podczas: polowania zbiorowego, zachowania na stanowisku, pracy w zagrodzie dziczej, odłożenia, posłuszeństwa i pracy na niesfarbowanym tropie. Konkurs miał wspaniałą oprawę w czeskie sygnały myśliwskie, ale od czasu do czasu grały również polskie sygnałówki. Atmosfera konkursu była świetna - sympatyczni ludzie, doskonała ludowa kapela grająca podczas biesiady i wspólne śpiewanie. Na konkurs przyjechały dobre psy i mogliśmy obserwować naprawdę doskonałą, klasyczną pracę alpejczyków. Większość psów zachwycała również eksterierem. Konkurs wygrał GOT Majerka Vladislava Viska. Nasz Michał z ATOSEM zajął dobre 6 miejsce. Sympatycznym momentem konkursu były życzenia urodzinowe dla Gustawa Korinka - patrona konkursu i nestora czeskich i słowackich hodowców Daschbracke. Na koniec były pamiątkowe zdjęcia, a później długa, całonocna podróż do domu. W przyszłym roku konkurs o Puchar Gustawa Korinka odbędzie się w Czechach. Trzeba będzie jechać ...

14-11-2007

U nas sezon łowiecki w pełni, więc alpejczyki z Psiarni Wojskiego maja "pełne łapy" roboty. Na zbiorówkach w OHZ Nadleśnictwa Sarbia pracują w miocie lub poszukują postrzałków. Na ostatnim polowaniu zbiorowym z Duńczykami BANITA, BRANKA i BŁYSK odnalazły łącznie 14 postrzałków z 43 odstrzelonych sztuk zwierzyny grubej. Większość z tych postrzałków bez pracy psów nie zostałaby podniesiona - często pierwszą farbę znajdowano po 200-300 m. Swoisty rekord dnia ustanowił BANITA. Doszedł on 6 postrzałków, w tym jelenia byka z niskim postrzałem na badyl. Pies puszczony w gon, przez blisko godzinę osaczał byka pięknie głosząc, dzięki czemu można było dostrzelić rannego zwierza. Doskonale pracował również BŁYSK, odnajdując między innymi łanię strzeloną na miękkie.. Tutaj ciekawostką było, że łania po przejściu ok. 2,5 km wróciła do młodnika przy którym została postrzelona. Najważniejsze jest jednak to, że kończąc polowanie mogliśmy wracać do domu ze spokojnym sumieniem, bo wszystkie miejsca gdzie myśliwi strzelali do zwierzyny zostały sprawdzone przez psy.

Copyright © 2014 alpejskie.pl